Porównanie kosztów. Dlaczego system PV?

Porównanie kosztów inwestycyjnych w przykładowym domu przy uwzględnieniu systemu opartego o fotowoltaiki i pompę ciepła oraz kotła na paliwo stałe.

Przeczytaj

„Dom bez rachunków” jest dostępny finansowo dla większości inwestorów, jak również opłacalny. Aby to wykazać, przygotowaliśmy porównanie kosztów.

Przede wszystkim są one związane z wykonaniem instalacji grzewczej i jej eksploatacją w przykładowym budynku. Pierwszy przykład to budynek, gdzie źródło ciepła stanowi kocioł na paliwo stałe. Drugi przykład to system oparty o fotowoltaikę i pompę ciepła.

Założenia
Budynek jednorodzinny

Analizowany budynek jednorodzinny spełnia standard NF 40 i ma powierzchnię ogrzewaną 100 m2.

Źródło ciepła

Źródło ciepła to pompa ciepła typu powietrze-woda o mocy grzewczej 5 kW. W wariancie tradycyjnym śródło ciepła stanowi kocioł na groszek lub granulat drzewny.

Bilansowanie energii

Przyjęliśmy, że w „Domu bez rachunków” zrealizowanym w standardzie NF 40 o powierzchni ogrzewanej 100 m2 mieszkają cztery osoby.

W budynku instalacja PV o mocy 3,5 kWp zbilansuje produkcję i zużycie energii na ogrzewanie, c.w.u. i chłodzenie w ciągu roku.

Natomiast instalacja PV o mocy 7,7 kWp zbilansuje produkcję i zużycie energii na ogrzewanie, c.w.u. oraz energię elektryczną w ciągu roku.

Zastosowanie chłodzenia zwiększy jej moc o około 0,5 kW. Przy analizie ekonomicznej warto wziąć pod uwagę całkowite koszty roczne według VDI 2067.

Bilans - moc instalacji Fotowoltaicznej
Rys. Określenie mocy instalacji PV ( na cele c.o., c.w.u. i energii elektrycznej) w budynku w standardzie NF 40 w zależności od założonego stopnia bilansu opustu [%].
Porównanie kosztów

Tabela. Zestawienie kosztów i efektów inwestycji w kocioł na paliwo stałe

Porównanie kosztów i efektów inwestycji w kocioł na paliwo stałe

Tabela. Zestawienie kosztów i efektów inwestycji w instalację PV i pompę ciepła

Porównanie kosztów i efektów inwestycji w instalację PV i pompę ciepła

„Dom bez rachunków” to budynek plus energetyczny, który wykorzystuje innowacyjny model połączenia kilku elementów opierających się na odnawialnych źródłach energii. Minimalny pobór energii od zewnętrznych dostawców, sprawia, że dom jest tani w eksploatacji oraz przyjazny dla środowiska.

Energooszczędny dom to budynek, który może być eksploatowany przy mniejszym, niż w przypadku tradycyjnego budownictwa, zużyciu energii przeznaczonej do ogrzewania i przygotowania ciepłej wody użytkowej.

Natomiast dom bez rachunków to poziom wyżej. Jest on samodzielny energetycznie, a to oznacza, że w ciągu roku generuje więcej energii niż jej zużywa. Mówiąc wprost – koszty takiego domu sprowadzają się do rachunków za opłaty stałe, czyli kilkunastu złotych miesięcznie!