Dom jednorodzinny pod Poznaniem
Chyby pod Poznaniem

Dom jednorodzinny zlokalizowany jest w Chybach pod Poznaniem nad jeziorem Kierskim i razem z pozostałymi budynkami tworzy Kompleks 10 domów niskoenergetycznych. Omawiany dom wyposażony jest w powietrzną pompę ciepła, która odpowiedzialna jest za ogrzewanie i chłodzenie budynku systemami ogrzewania i chłodzenia powierzchniowego. Współpracuje ona z instalacją fotowoltaiczną o mocy 13,5 kW tworząc inteligentny system energetyczny – Smart Grid. Poza tym, budynki wyposażone są w wentylację mechaniczną z odzyskiem ciepła, która zapewnia dostarczenie świeżego powietrza oraz redukcję strat ciepła powietrza wentylacyjnego usuwanego z budynku.

Poznaj obiekt

Opis instalacji

21 maja 2018 roku uruchomiono pierwszą pompę ciepła System M 12 Comfort Colling marki Dimplex. Prace montażowe i przygotowawcze trwały dwa dni robocze. Pompa ciepła pracuje na potrzeby budynku o powierzchni 300 m2.

Dom jednorodzinny zlokalizowany jest w Chybach pod Poznaniem nad jeziorem Kierskim i razem z pozostałymi budynkami tworzy Kompleks 10 do­mów niskoenergetycznych. Omawiany dom wyposażony jest  w SYSTEM M – czyli powietrzną pompę ciepła, która odpowiedzialna jest za ogrzewanie i chłodzenie budynku systemami ogrzewania i chłodzenia powierzchniowego. Współpracuje ona z instalacją fotowoltaiczną o mocy 13,5kW tworząc inteligentny system energetyczny – Smart Grid. Poza tym, budynki wyposażone są w wentylację mechaniczną z odzyskiem ciepła, która zapewnia dostarczenie świeżego powietrza oraz redukcję strat ciepła powietrza wentylacyjnego usuwanego z budynku.

Dom zbudowany jest z litego drewna, bez udziału środków chemicznych związanych z przedłużaniem jego żywotności czy odporności. Do budowy ścian i stropów nie używano klejów. Ściany posiada­ją dużą zdolność akumulacji ciepła, oraz samodzielnie regulują poziom wilgotności w budynku. Zarówno ściany jak i dach ocieplono wełną drzewną.  Powierzchnia użytkowa to 300 m2 (w tym powierzchnia garażu ok. 60 m2). W budynku znajdują się 3 łazienki, toaleta, dwie sypialnie, trzy pokoje, salon, kuchnia, pralnia, trzy pomieszczenia na garderobę lub spiżarnię oraz biuro i siłownia.


Instalacja pomp ciepła

Ogrzewana powierzchnia: 300 m2
Zastosowane urządzenia: System M 12 Comfort Colling
Typ pompy ciepła: Powietrzna pompa ciepła do grzania, chłodzenia i przygotowania ciepłej wody użytkowej
Moc grzewcza układu PC: A7/W35/COP 11,0 kW/4,7
Rok instalacji pompy: 2018
Dolne źródło: Powietrze zewnętrzne

Jednostka zewnętrzna pompy ciepła zlokalizowana jest na zewnątrz budynku w odległości 30 cm od ściany zewnętrznej. Posadowiona jest ona na uprzednio przygotowanym fundamencie z drenażem do odprowadzenia skroplin kondensatu powstałego podczas pracy urządzenia. W omawianym przypadku został wybrany wariant drewniany (modrzew) odpowiadający charakterowi budynku. Jednostka zewnętrzna oprócz obudowy, głównie składa się z niewidocznego gołym okiem wentylatora oraz wymiennika ciepła (parownika pozyskującego ciepła z powietrza atmosferycznego), natomiast pozostałe elementy układu chłodniczego zlokalizowane są wewnątrz budynku. Dzięki temu rozwiązaniu jednostka zewnętrzna jest prawie niesłyszalna.

Jednostka wewnętrzna zlokalizowana jest wewnątrz budynku przy samej ścianie garażu budynku z minimalną odległością serwisową z prawej strony urządzenia. Modułowa konstrukcja jednostki wewnętrznej wyposażona jest wg zamówienia w jeden obieg grzewczo – chłodzący, zasobnik buforowy, zasobnik ciepłej wody użytkowej o pojemności 240 dm3


Instalacja fotowoltaiczna

Moc instalacji PV: 13,5kW
Rok instalacji pompy: 2018
Typ instalacji: On-Grid

Analizy, które wykonano podczas doboru pom­py ciepła do obiektu wykazały, że do zasilenia pompy ciepła (na cele c.o., c.w.u. oraz chłodzenia) będzie wymagane około 8 000 kWh energii elek­trycznej rocznie. Ta energia w całości zostanie pokryta z instalacji fotowoltaicznej


Instalacja wentylacyjna

Rodzaj wentylacji: Mechaniczna z odzyskiem ciepła