Zalety stosowania systemu fotowoltaicznego

Fotowoltaika to kolejna, obok pomp ciepła, błyskawicznie rozwijająca się technologia OZE. Ma wiele zalet, jednak optymalne korzyści można uzyskać łącząc ją w domu jednorodzinnym właśnie z pompą ciepła.

Przeczytaj
Niewątpliwie zasadniczą zaletą fotowoltaiki jest jej proekologiczny charakter. Do pracy moduły PV wykorzystują jedynie energię ze źródeł odnawialnych, jakim jest promieniowanie słoneczne. Do produkcji prądu nie jest też potrzebne zużycie wody.
Technologia zeroemisyjna

Systemy fotowoltaiczne to technologia bez-emisyjna, bez negatywnego oddziaływania na faunę i florę. W przeciwieństwie do energetyki konwencjonalnej do produkcji energii nie zużywa się wody.

Nieograniczone zasoby

Moduły fotowoltaiczne wykorzystują do swojej pracy wszechobecne promieniowanie słoneczne. Nie ma też mowy o ograniczeniu dostępu do zasobów materiałów stosowanych do produkcji modułów, np kwarcu. Na Ziemi występują bowiem praktycznie nieograniczone ich zasoby.

Bezobsługowość

Prawidłowo zaprojektowane instalacje fotowoltaiczne nie  wymagają żadnych nakładów pracy podczas eksploatacji oraz są w stanie pracować z wysoką efektywnością przez 25-30 lat.

Oszczędności

Inwestycja w system fotowoltaiczny przynosi po pewnym czasie wymierne korzyści finansowe. Często okres zwrotu instalacji bez dotacji wynosi od 8 do 12 lat. Rozwiązanie zwiększa bezpieczeństwo energetyczne, szczególnie w okresie letnich przeciążeń sieci energetycznych.

Prosta i szybka instalacja

Doświadczonej ekipie montażowej instalacja systemu na dachu zajmuje około 1-2 dni roboczych