Oszczędności na etapie planowania domu

Już na etapie planowania budynku warto pomyśleć o oszczędnościach.

Przeczytaj
Już na etapie planowania budynku warto pomyśleć o oszczędnościach

Budowę domu energooszczędnego zacząć od odpowiedniego jego zaplanowania i projektu ponieważ to na tym etapie można osiągnąć największe oszczędności w stosunku do domu standardowego. Dom energooszczędny nie potrzebuje wielu elementów które musi mieć dom standardowy np. pompa ciepła która wydaje się droższa od kotła gazowego po przemyśleniu i odpowiednim zaplanowaniu jest niewiele droższa bądź porównywalna. Ponieważ pompa ciepła nie wymaga komina, kotłowni czy też przyłącza więc na tym etapie już możemy wygenerować całkiem spora sumę oszczędności. 

Sprawdź pożyczki i kredyty w BOŚ BANK, które pomogą zbudować “Dom Bez Rachunków”, który będzie samowystarczalny energetycznie, komfortowy i tani w eksploatacji.

Gdzie jeszcze szukać oszczędności?

Już w fazie projektowania i planowania można wygenerować oszczędności poprzez rozplanowania powierzchni szklanych w domu i usytuowania samego domu, ponieważ jeżeli ten dom skierujemy przeszkloną częścią na stronę południową, będzie on jak najwięcej zyskiwał ciepła pasywnie. Nie trzeba będzie go dogrzewać w tak dużej ilości, jak domu standardowego. Uzyskujemy na tym cały czas oszczędności. W takim domu też planujemy, że od strony północnej mamy znacznie mniej okien, żeby nie tracić ciepła. Sadzimy też drzewa z tyłu od strony północnej – przeważnie drzewa iglaste, tak żeby cały rok osłaniały od wiatru nasze ściany. Od strony południowej sadzimy drzewa liściaste, tak żeby w lecie zasłaniały nam okna na tyle, żeby domu nie przegrzewać a w zimie, gdy tracą liście, będą pozwalały na dotarcie promieni słonecznych do wnętrza domu i  pasywne ogrzewanie. Dzięki temu nie będziemy musieli w ziemie nadmiernie zużywać energii na ogrzewanie tego domu.

Szukając dodatkowych oszczędności warto również wspomnieć o systemach sterownia budynku, czyli zwanych BMS (ang. Building Managment System), które w inteligentny sposób potrafią zaoszczędzić dla nas energię np. poprzez obniżanie temperatury w domu w momencie, kiedy domowników nie ma i podwyższanie jej w momencie, kiedy wracają do domu.

Artykuł promocyjny