Oszczędności na etapie planowania domu

Już na etapie planowania budynku warto pomyśleć o oszczędnościach.

Przeczytaj
Już na etapie planowania budynku warto pomyśleć o oszczędnościach

Budowę domu energooszczędnego zacząć od odpowiedniego jego zaplanowania i projektu ponieważ to na tym etapie można osiągnąć największe oszczędności w stosunku do domu standardowego. Dom energooszczędny nie potrzebuje wielu elementów które musi mieć dom standardowy np. pompa ciepła która wydaje się droższa od kotła gazowego po przemyśleniu i odpowiednim zaplanowaniu jest niewiele droższa bądź porównywalna. Ponieważ pompa ciepła nie wymaga komina, kotłowni czy też przyłącza więc na tym etapie już możemy wygenerować całkiem spora sumę oszczędności. 

Sprawdź promocję EKO Dom+ w BOŚ BANK, która pomoże zbudować “Dom Bez Rachunków”, który będzie samowystarczalny energetycznie, komfortowy i tani w eksploatacji.

Gdzie jeszcze szukać oszczędności?

Już w fazie projektowania i planowania można wygenerować oszczędności poprzez rozplanowania powierzchni szklanych w domu i usytuowania samego domu, ponieważ jeżeli ten dom skierujemy przeszkloną częścią na stronę południową, będzie on jak najwięcej zyskiwał ciepła pasywnie. Nie trzeba będzie go dogrzewać w tak dużej ilości, jak domu standardowego. Uzyskujemy na tym cały czas oszczędności. W takim domu też planujemy, że od strony północnej mamy znacznie mniej okien, żeby nie tracić ciepła. Sadzimy też drzewa z tyłu od strony północnej – przeważnie drzewa iglaste, tak żeby cały rok osłaniały od wiatru nasze ściany. Od strony południowej sadzimy drzewa liściaste, tak żeby w lecie zasłaniały nam okna na tyle, żeby domu nie przegrzewać a w zimie, gdy tracą liście, będą pozwalały na dotarcie promieni słonecznych do wnętrza domu i  pasywne ogrzewanie. Dzięki temu nie będziemy musieli w ziemie nadmiernie zużywać energii na ogrzewanie tego domu.

Szukając dodatkowych oszczędności warto również wspomnieć o systemach sterownia budynku, czyli zwanych BMS (ang. Building Managment System), które w inteligentny sposób potrafią zaoszczędzić dla nas energię np. poprzez obniżanie temperatury w domu w momencie, kiedy domowników nie ma i podwyższanie jej w momencie, kiedy wracają do domu.

Artykuł promocyjny