Co jest wentylacja?
Wentylacja to proces usuwania z pomieszczeń zanieczyszczonego powietrza i dostarczania w jego miejsce świeżego powietrza. Wentylacja jest konieczna, ponieważ powietrze we wszystkich pomieszczeniach stale ulega zanieczyszczeniu.
Skutki złej wentylacji
Złe samopoczucie, zaparowane szyby w oknach, grzyb i pleśń, nawiew powietrza przez kratki wywiewne w kuchni lub łazience.
Syndrom chorego budynku
Występowanie objawów syndromu chorych budynków wiąże się ze złą jakością powietrza wewnętrznego. Powoduje ona nie tylko dyskomfort wywołany niewłaściwymi parametrami fizycznymi powietrza. Jakość powietrza psują także zanieczyszczenia chemiczne i biologiczne.
Jakość powietrza wewnętrznego
Powietrze w pomieszczeniach zawiera zwykle większe stężenie substancji zanieczyszczających niż powietrze na zewnątrz. Według badań amerykańskiej Agencji ochrony środowiska (EPA) stężenie substancji zanieczyszczających powietrze wewnątrz budynków jest od 2 do 5 razy większe niż stężenia zanieczyszczeń w powietrzu zewnętrznym.
Ile powietrza do wentylacji mieszkania
Według normy PN-83/B-03430 strumień objętości powietrza wentylującego dla mieszkań określa się jako sumę strumieni powietrza usuwanego z pomieszczeń kuchni, łazienki, oddzielnego ustępu i ewentualnie garderoby, w temperaturze wewnętrznej zgodnie z PN-82/B-02402, bez uwzględnienia różnicy ciśnień spowodowanej działaniem wiatru.
Skąd się bierze wilgoć w domu
Wilgoć jest wszechobecna w powietrzu. W mieszkaniu, jeżeli jest jej więcej niż tego potrzebuje człowiek, należy ją traktować jak substancję zanieczyszczającą powietrze. Nadmiar należy usuwać za pomocą skutecznej wentylacji.
Zanieczyszczenia biologiczne
Zanieczyszczenia biologiczne są lub były żywymi organizmami. Mogą one niekorzystnie wpływać na jakość powietrza w pomieszczeniach. Niektóre z nich mogą także niszczyć konstrukcję budynku lub użyte w nim materiały wykończeniowe. Mogą być przenoszone przez powietrze i bardzo często są niewidoczne.
Formaldehyd
Zwykle zawartość formaldehydu w powietrzu na zewnątrz i wewnątrz budynków nie przekracza 0,06 ppm (parts per million – cząstek na milion). Gdy stężenie przekracza 0,1 ppm, może on wywołać u ludzi ostre objawy, takie jak: łzawienie, podrażnienie spojówek, nosa i gardła, kaszel, ucisk w klatce piersiowej, chrypę, uczulenie skóry.
Parametry jakości powietrza w budynku
Warunki panujące w pomieszczeniu można w prosty sposób opisać i zmierzyć. Kilka podstawowych parametrów decyduje o tym, czy powietrze, którym oddychamy jest dla nas zdrowe i czy czujemy się komfortowo.
Energia na cele wentylacji
Wymiana powietrza w budynku wiąże się ze znacznym zużyciem energii. Prąd jest niezbędny do zasilania wentylatorów. To jednak tylko część potrzeb. Trzeba przede wszystkim pamiętać o tym, że zimą wymieniając powietrze, trzeba je podgrzać. Ilość energii zużywanej do podgrzania powietrza doprowadzanego z zewnątrz to często nawet połowa całego zapotrzebowania na energię do ogrzewania budynku.