Gdy robi się naprawdę gorąco, pompa ciepła ma letnią przerwę w ogrzewaniu budynku – chyba że chcemy jej użyć do chłodzenia. Pompy ciepła efektywnie i w sposób przyjazny dla środowiska zapewniają dostarczanie ciepła do pomieszczeń w chłodnej porze roku. Zarazem są urządzeniami, które mogą obniżać temperaturę pomieszczeń w lecie.
Warianty chłodzenia
Zasadniczo należy wyróżnić dwie różne formy chłodzenia za pomocą pomp ciepła:
- aktywne chłodzenie, w trakcie którego pracuje sprężarka pompy ciepła;
- pasywne chłodzenie, w którym nadmiar ciepła jest usuwany z budynku tylko przez działanie pomp obiegowych w obiegu budynku i w dolnym źródle ciepła (pionowym, gruntowym wymienniku ciepła lub wody gruntowej).
W przypadku chłodzenia pasywnego można zatem stosować tylko systemy połączone z gruntem i wodą gruntową. W najlepszym razie część letniego ciepła można przechowywać w gruncie i wykorzystywać jesienią i wczesną zimą do ogrzewania budynku. Przy aktywnym chłodzeniu konieczne jest, aby obieg czynnika chłodniczego pompy ciepła był odwracalny. Jest to możliwe w odniesieniu do wszystkich źródeł ciepła, a więc również przy zastosowaniu powietrznych pomp ciepła.
Najbardziej efektywne chłodzenie pasywne zazwyczaj można uzyskać dzięki zastosowaniu ogrzewania podłogowego lub ściennego. System rurowy instalacji płaszczyznowej absorbuje wówczas nadmiar ciepła w budynku, po czym ciepło to, poprzez wymiennik ciepła, trafia do gruntu.
Zdolność chłodzenia systemu pasywnego jest ograniczona, ponieważ temperatury w jastrychu nie można obniżyć na tyle, aby wykluczyć kondensację wilgoci zawartej w powietrzu w pomieszczeniu.
Jeśli chcesz korzystać z funkcji chłodzenia….
Aby zainstalować pompę ciepła z opcją chłodzenia, warto zwrócić uwagę na następujące kwestie:
- wykonanie możliwie jak najdokładniejszego obliczenia w zakresie projektowego obciążenia chłodzenia budynku;
- dostosowanie układu odbiorników ciepła do funkcji chłodzenia; jeśli wykorzystuje się je zarówno do ogrzewania, jak i chłodzenia, to trzeba pamiętać o tym, że w warunkach chłodzenia strumienie objętości przepływu powinny być większe;
- zapobieganie powstawaniu kondensatu, ew. w jaki sposób go usuwać;
- jeśli to konieczne, np. przy stosowaniu chłodzenia płaszczyznowego, temperaturę punktu rosy powietrza należy kontrolować za pomocą specjalnego systemu regulacji który mierzy temperaturę i wilgotność w pomieszczeniu referencyjnym.